A e mposhti Lewandowski rekordin e Gerd Muler?

Përmbajtje:

Robert Lewandowski ka thyer rekordin e Gerd Muller të Bundesligës për gola në një sezon të vetëm pasi ai shënoi në ditën e fundit kundër Augsburg. Sulmuesi i Bayern Munichut rrëmbeu rekordin në mënyrë dramatike me një goditje në minutën e 90-të të fitores 5-2 të kampionit gjerman.

Cili ishte rekordi i Gerd Mullers?

Glashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Bundesligës me 365 gola në 427 ndeshje. Müller shënoi mesatarisht çdo 105 minuta në Bundesligë, që është një rekord për lojtarët me të paktën 20 gola. Der Bomber mbante rekordin për më shumë gola të shënuar në një sezon të vetëm të Bundesligës (40 në 1971/72) derisa Robert Lewandowski mori 41 në 2020/21.

A është Gerd Muller sulmuesi më i mirë ndonjëherë?

Sulmuesi legjendar i Bayern Munichut dhe Gjermanisë ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Gerd Müller dominoi futbollin gjerman gjatë gjithë viteve 1970, duke vendosur rekorde dhe duke fituar lavdërime nga e gjithë bota.

Pse ishte Gerd Muller kaq i mirë?

Më në mënyrë prozaike, ai kishte kofshë të mëdha, të fuqishme që i jepnin ritëm shpërthyes në distanca të shkurtra dhe e bënin pothuajse të pamundur ta rrëzonte. Müller kishte një vetëdije të habitshme se ku do të kishte hapësirë, ku do të thyhej topi dhe se si mund ta kalonte portierin.

Sa kohë qëndroi rekordi i Gerd Muller?

Askush nuk kishte arritur të rrëzonte arritjen e Müller-it në pothuajse gjysmë shekulli, dhe tani bartja e tij 365-golpasi golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të ligës nuk duket më aq i paprekshëm. Dhe nëse dikush mund ta bëjë këtë, është me siguri LewanGOALski…

Recommended:

Artikuj interesante
Cila byro krediti ka rezultatin më të lartë?
Lexo më shumë

Equifax ofron rezultate numerike krediti që variojnë nga 280 në 850. 8 Byroja përdor kritere të ngjashme si FICO për të llogaritur këto rezultate, por si me Experian, formula e saktë nuk është e njëjta. Megjithatë, një rezultat i lartë krediti Equifax zakonisht tregon një rezultat të lartë FICO.