Për çfarë është e famshme Nadia Comaneci?

Përmbajtje:

Në vitin 1976 në Montreal, atletja rumune Nadia Comaneci u bë gjimnastja e parë në historinë olimpike që iu dha rezultati perfekt prej 10.0 për . performancë në shufrat e pabarabarta. Ajo vazhdoi të regjistroi 10.0 të përsosur edhe gjashtë herë të tjera dhe u bë fituesja më e re e medaljes së artë olimpike në të gjitha fushat.

Pse është e rëndësishme Nadia Comaneci?

Në Lojërat Olimpike të 1976, Nadia Comăneci u bë gjimnastja e parë që fitoi një rezultat perfekt. Ajo mori gjithsej shtatë pikë 10.0 pasi fitoi tre medalje ari (njëra prej të cilave ishte në garën e gjithanshme), një argjend dhe një bronz.

A është Nadia Comaneci gjimnastja më e mirë?

Gjatë karrierës së saj, Comăneci fitoi nëntë medalje olimpike dhe katër medalje të Kampionatit Botëror të Gjimnastikës Artistike. Comăneci është një nga gjimnastët më të njohur në botë dhe vlerësohet me popullarizimin e sportit në mbarë globin.

Çfarë bën sot Nadia Comaneci?

Comaneci tani jeton në Oklahoma me bashkëshortin e saj Bart Conner -- një gjimnast fitues me medalje ari në Lojërat Olimpike Verore 1984 -- dhe djalin e tyre Dylan. Ajo nuk ka folur publikisht për rrahjet në librin e saj Letra për një gjimnast të ri.

Si e ndryshoi gjimnastikën Nadia Comaneci?

Comaneci u bë gjimnastja e parë në historinë Olimpike që postoi një rezultat perfekt për performancën e saj në shufrat e pabarabarta. Ajo fitoi tre medalje ari, një argjendi dhe një bronzi në Montreal kur ishte vetëm 14 vjeç. Ajo ështëGjimnastja më e re që ka fituar ndonjëherë medaljen e artë olimpike.

Recommended:

Artikuj interesante
Në vërtetim të përkufizimit?
Lexo më shumë

folje kalimtare.: për të mbështetur me prova ose autoritet: bëhu më i sigurt. Si e përdorni vërtetimin në një fjali? Shembulli i fjalisë vërteton Ai ishte në gjendje të vërtetonte gjetjet. A mund të vërtetoni provat në portofol? Detajet e vërtetojnë këtë përfundim.

Çfarë do të thotë zydeco?

Zydeco është një zhanër muzikor që evoluoi në Luizianën jugperëndimore nga folësit kreolë francezë, i cili ndërthur bluesin, ritmin dhe bluzën, dhe muzikën indigjene të kreolëve të Luizianës dhe popullit vendas amerikan të Luizianës. Si e mori emrin zydeco?